I centrala Kristianstad är ett antal gator reglerade som gågator under vissa tider. Här kan du läsa vilka regler som gäller på gågatorna och hur det fungerar med pollarna och att få dispens att köra på gågatorna.
På gågatorna är du välkommen till fots och på cykel. Alla fordon - inklusive cyklister - har väjningsplikt gentemot gående. För att läsa mer om skillnaden mellan gågator, gångfartsområden och cykelgator se länk nedan:
Vem får köra på gågator?
Alla trafikanter som kör på gågator måste köra/cykla/färdas i gångfart och måste alltid lämna företräde för gående. Fordon får inte parkera på gågatorna.
De som får lov att färdas på gågator är:
- Cyklar
- Varuleveranser till eller från butiker men endast mellan 05.00 och 11.30.
- Godstransporter till eller från adresser på gatan. Bostadsflytt (max 1 dygn) och företagsflytt (max 5 dygn), utöver hänvisar vi till mellan 05:00-11:30.
- Boendetransporter till eller från adresser på gatan. Kan inkludera taxi eller boendes privata bil.
- Sjuktransporter till och från adresser på gatan. Exempelvis transport av någon som har parkeringstillstånd för rörelsehindrade.
Man kan få tillfälliga dispenser av kommunen som tillåter fordon att köra på gågatorna även om de inte uppfyller kraven ovan, läs mer om tillstånd nedan.
Pollarna kring gågatorna
Obehörig trafik har under en längre tid varit ett problem på Kristianstads gågator. De innebär obehag för gående och en ökad risk för olyckor. Därför finns pollare (låga stolpar) runt gågatorna som ska hindra obehörig trafik.
Ett antal pollare är höj- och sänkbara och är programmerade så att infarterna är öppna under gågatornas varutransporttider, det vill säga kl. 05.00 – 11.30. På andra tider kan behöriga fordon köra in genom att sänka pollarna med hjälp av sin mobiltelefon. Vid utfart sänks pollarna automatiskt. Man kan få tidsbegränsade tillstånd att sänka pollarna av kommunen om man kan visa på en regelrätt anledning.
Tillstånd att sänka pollare och dispens att köra på gågatorna
Kommunen hanterar två olika tillstånd i samband med gågatorna, båda är tidsbegränsade:
Tillstånd att sänka pollarna
Om du får lov att köra på gågatorna med lagstöd eller trafikdispens kan kommunen lägga in ditt telefonnummer så du kan sänka vissa av pollarna om ärendet inte kan uträttas när de är nere ordinarie tid 05.00-11.30.
Trafikdispens
Med en dispens får du lov att köra på gågatorna och i vissa fall även parkera. Kommunen kan återkalla tillstånd och dispens om de missbrukas. Tillstånd och dispens söks på länk nedan. Ansökningar hanteras inom fem arbetsdagar.
Vanliga frågor
Pollare i centrala Kristianstad
Medborgarcenter hjälper dig
Vi hanterar dina frågor om kommunens verksamheter och du kan besöka oss, ringa oss eller skriva. Oftast får du hjälp direkt, annars lotsar vi ditt ärende rätt.
- Telefon: 044-13 50 00
- Karta: Besök oss Länk till annan webbplats.
Sidans innehåll
- Vem får köra på gågator?
- Pollarna kring gågatorna
- Tillstånd att sänka pollare och dispens att köra på gågatorna
- Vanliga frågor
- Varför visas min hemadress när jag ansöker att sänka pollare till ett företag?
- Får man parkera på gågatorna om man har ett parkeringstillstånd för rörelsehindrad?
- Måste man reglera gågatorna så strängt?
- Vad räknas som akuta ärenden?
- Pollare i centrala Kristianstad