Vuxenutbildningen i Kristianstad använder Skola24. I ditt antagningsbesked finns en länk till schemavisaren. Du hittar även länken i det kursrum som läraren bjuder in dig till vid kursstart. Höstens schema publiceras i början av juli.
Så här gör du
- Klicka på länken i antagningsbeskedet.
- Fyll i din signatur i rutan Ange ID. Signaturen består av 6 tecken, de tre första bokstäverna i ditt förnamn följt av de tre första bokstäverna i ditt efternamn.
- Klicka på VISA.
Signatur med sex tecken
Skola24 har anpassat inställningarna efter GDPR och det är inte längre möjligt att använda ditt personnummer för att visa ditt individuella schema.
ID är numera en signatur med 6 tecken, de tre första bokstäverna i ditt förnamn följt av de tre första bokstäverna i ditt efternamn. Om du heter Mohammed Saar blir din signatur MohSaa.
Om du har två förnamn används första bokstaven i ditt första namn, därefter de två första bokstäverna i ditt andra namn, följt av de tre första bokstäverna i ditt efternamn. Om du heter Anna Lovisa Strand blir din signatur ALoStr.
Om du har två efternamn används de tre första bokstäverna i ditt förnamn, därefter första bokstaven i ditt första efternamn, följt av de två första bokstäverna i ditt andra efternamn. Om du heter Sara Till-Andersson blir din signatur SarTAn.
Om din signatur inte fungerar
Om din signatur inte fungerar kan du:
- välja klass, grupp eller lärare i stället för ID för att se vilken sal du ska vara i. (Grupper på grundläggande nivå börjar med X. Grupper på gymnasial nivå börjar med K. Vårdkurser börjar med O.)
- logga in i elevsystemet Edlevo Elev för att se dagens schematider, EdlevoElev
Länk till annan webbplats..
- mejla skolkoordinatorn på Vux för att få din personliga signatur, sara.lundqvist@kristianstad.se. Ange ditt namn och personnummer i mejlet.
Lokaler på tre olika platser
Komvux ligger på tre olika platser i Kristianstad:
T = T-huset, Götgatan 2
A = Österäng, Sjövägen 30
M = M-huset, Östra Boulevarden 62D
Grundläggande kurser och de flesta av våra teoretiska gymnasiekurser läser du i T-huset, på Götgatan 2 i Kristianstad. Här hittar du alla salar som börjar på T i schemat.
Alla gymnasiala matematik- och naturvetenskapliga kurser läser du på Sjövägen 30 på Österäng. Vi håller till i samma byggnad som Österänggymnasiet men har en egen ingång. Här hittar du salarna som börjar på A i schemat.
Vi finns också i M-huset på Södertorg. Här hittar du salarna som börjar på M. Här bedrivs undervisning inom yrkeshögskolan.
Varför kallas det T-huset?
När du befinner dig i vuxenutbildningens lokaler på Götgatan kanske du känner historiska vingslag och det är inte så konstigt! Nuvarande lokaler invigdes i augusti 1915 och kallades på den tiden för Tekniska skolan. Det var den drivande industrimannen CJF Ljungren som tog initiativet till byggnationen. När du kommer in i stora entrén kan du se hans porträtt i en bronsavgjutning.
De första åren präglades verksamheten av handelsutbildning samt utbildning inom hantverk- och industriyrken. Under 1940-50 och 60-talen fanns Kristianstads yrkeshögskola, Kristianstads handelsskola och Kristianstads husmodersskola i Tekniska skolans organisation.
För Kristianstads del så startade den kommunala vuxenutbildningen upp i början av 1970-talet. Sedan dess har det bedrivits såväl yrkesutbildning såsom grundläggande och gymnasial utbildning på vuxenstuderandes villkor. Varmt välkommen att bli en del av en lång tradition!
Medborgarcenter hjälper dig
Vi hanterar dina frågor om kommunens verksamheter och du kan besöka oss, ringa oss eller skriva. Oftast får du hjälp direkt, annars lotsar vi ditt ärende rätt.
- Telefon: 044-13 50 00
- Karta: Besök oss
Länk till annan webbplats.