Tacka ja till kurs

Har du blivit antagen till en kurs? Då är det viktigt att du tackar ja eller nej.

Logga in i EdlevoElev

När du har fått ditt antagningsbesked ska du tacka ja eller nej till kursen. Logga in i EdlevoElev:

Klicka på länken nedan och identifiera dig med bankID. Om du inte har bankID kan du använda det användarnamn och lösenord du fått till skolans datorer (mejl från FIMService).

Direkt till inloggning i EdlevoElev

 

Tacka ja eller nej

När du är inloggad i EdlevoElev visas en notis på startsidan.

  1. Klicka på Kursbesked längst ner till vänster i rutan för att komma till sidan Kursbesked. Du kan också gå via menyn längst upp till höger.
  2. På sidan Kursbesked väljer du att tacka ja eller nej till de kurser som du blivit antagen till. 

Det är viktigt att du tackar ja eller nej till kursen. Om du tackar nej kan vi erbjuda platsen till någon annan som vill läsa hos oss.

 

"Något gick fel"

EdlevoElev fungerar bäst i webbläsarna Chrome eller Edge. Om du har en anställning i Kristianstads kommun rekommenderar vi att du loggar in på en privat mobil eller dator. Om du klickar på länken ovan och får informationen att något gick fel kan det också bero på att du ännu inte är antagen till en kurs.

 

Ändra kontaktuppgifter

När du är inloggad i EdlevoElev kan du ändra dina kontaktuppgifter.

  1. Klicka på Meny längst upp till höger.
  2. Välj Visa fullständig profil.

Kom ihåg att spara när du ändrat dina uppgifter. Med korrekta uppgifter är det lättare för oss att få kontakt med dig.

Meddela fel på sidan

Har du någon annan fråga till kommunen skickar du in den här.

* Obligatoriskt om du vill få svar

Det du skickar till kommunen blir allmän handling.