- Startsida
- Kulturhuset Barbacka
- Vi erbjuder
- Utställningar
- BARBACKA TAKE OVER 2025
BARBACKA TAKE OVER 2025

Barbacka Take Over 2025: gemensam muralmålning tar plats på Barbackas Ytor.
Från skiss till färdig muralmålning
Under sommarens BARBACKA TAKE OVER har ungdomar från Kristianstad kommun skapat en gemensam muralmålning tillsammans med muralkonstnärerna Rikard Johansson, Mohamed Abdo och Johanna Persdotter.
Projektet startade med två dagars intensivt skissarbete på fyra fritidsgårdar – Näsbys, Österängs, Vilans och Barbackas fritidsgård. Genom minnen, ögonblick och framtidsdrömmar fick ungdomarna genom olika konstnärliga tekniker utforska sin relation till vatten, och hur det binder oss samman – då, nu och i framtiden. Resultatet blev skisser till det som skulle komma att bli en muralmålning
Därefter flyttades skapandet till Kulturhuset Barbackas YTOR. Under två kreativa dagar fick ungdomar överföra skisserna till väggen med penslar, färgburkar och en stor dos samarbete. Sista dagen hölls en anpassad konstaktivitet där barn och unga med funktionsnedsättning fick ta över muralmålandet. Resultatet blev ett konstverk som speglar både ungdomarna, platsen och tiden.
Temat för muralmålningen är vatten – en naturlig och viktig del av Kristianstads identitet. Här finns Sjöriket, Sveriges lägsta punkt och de skyddande vallarna. I konstverket hittar vi allt ifrån Kristianstads vattentorn, rutschkanor från Badriket och Näsbys lekplats, fötter fångade i alger och en ubåt.
Muralmålningen är ett samskapat konstverk av ungdomar i Kristianstad, KFGF, BARBACKA TAKE OVER och producerad av RikardRune.se
Vad är konst
Ett konstverk har förmågan att uttrycka konstnärens känslor, tankar eller idéer genom olika material och medier. Konst kan berätta en historia och visa det som känns speciellt och viktigt. Konst kan ge form åt det som kanske inte kan uttryckas i ord och hjälpa oss att känna, förstå och förklara världen runt omkring oss. Konst kan ställa många frågor men behöver inte ha några svar.
Prova de här frågorna när du tittar på konst
Vad känner jag
- Vad får bilden mig att känna?
- Påminner den mig om något jag varit med om?
Vad ser jag?
- Vad är det första jag ser?
- Finns det något som ser konstigt, roligt eller spännande ut?
- Vad mer kan jag upptäcka om jag tittar lite längre?
- Har jag sett något som liknar detta innan?
Hur har den blivit gjord?
- Vad tror jag konstnären har använt för material?
- Har hen målat, klippt, byggt eller något annat?
Vad kan det handla om?
- Vad tror jag konstnären vill berätta?
- Hittar jag några ledtrådar i bilden?
Vad tycker jag?
- Gillar jag det här? Varför eller varför inte?
- Skulle jag vilja prova att göra något liknande?
Kontakta Kulturhuset Barbacka
Telefon: 0733-13 56 50 (vi svarar i telefon under våra öppettider)
E-post: barbacka@kristianstad.se
Besöksadress: Barbackagatan 12