Vill du jobba som aktivitetsledare under C4-lägret idrott & kultur?
Artikeln publicerades 9 februari 2026
Är du född 2008 eller 2009 och folkbokförd i Kristianstads kommun? Då har du möjlighet att söka ett feriearbete!
Feriearbete är en möjlighet att under två veckor få arbeta i någon av kommunens verksamheter, bland annat kan du söka som aktivitetsledare för C4-lägret idrott & kultur på Kulturhuset Barbacka!
Ansökan till feriearbetet 2026 öppnar den 2 februari och stänger den 1 mars.
På lägret, som äger rum 8-18 juni, får deltagare i åldrarna 8-11 år under nio dagar prova på ett stort utbud av idrotter och kulturaktiviteter. Som aktivitetsledare guidar och lär du barnen den aktivitet du är ansvarig för.
Du som tycker det är roligt och känner dig bekväm med att, tillsammans med andra feriearbetare, guida och inspirera barn och ungdomar att prova på olika aktiviteter ska söka denna ferietjänst. Du kommer att få ledarutbildning innan lägret inleds.
På Kulturhuset Barbacka finns följande aktiviteter att söka till:
- Dans
- Konst
- Teater
Kontakta Kulturhuset Barbacka
Telefon: 0733-13 56 50 (vi svarar i telefon under våra öppettider)
E-post: barbacka@kristianstad.se
Besöksadress: Barbackagatan 12
