Handbollslandslaget besökte Slättängsskolan

Artikeln publicerades 13 maj 2026

Två män står framför ungdomar i en idrottshall.

Slättängsskolan fick besök av handbollslandslaget.

Under veckan befinner sig Sveriges herrlandslag i handboll i Kristianstad, och i tisdags besökte några av spelarna Slättängsskolans handbollsprofil.

Eleverna fick möjlighet att träffa Daniel Pettersson, till vardags proffs i tyska SC Magdeburg, och Jim Gottfridsson, som utsågs till världens bästa handbollsspelare 2022/23. Spelarna svarade på elevernas engagerade frågor om träning, motivation och livet som elitidrottare.

Efter frågestunden blev det tid för autografer och fotografering. Besöket organiserades av idrottslärare Andreas Welander tillsammans med rektor Fredrik Jeppsson.

I samband med besöket diskuterades även möjligheter att vidareutveckla skolans handbollsprofil tillsammans med landslagets spelare och ledare.

– Det här betyder mycket för våra elever och inspirerar både i idrotten och i skolarbetet, säger skolans representanter.

Stort tack till handbollslandslaget för besöket och varmt välkomna tillbaka!

Medborgarcenter hjälper dig

Vi hanterar dina frågor om kommunens verksamheter och du kan besöka oss, ringa oss eller skriva. Oftast får du hjälp direkt, annars lotsar vi ditt ärende rätt.

Stängt Öppnar 14 sep kl 08.00
Hjälpte informationen på sidan dig?