Fullmäktige med debatt om Åhus
Artikeln publicerades 10 september 2025

Rådhus Skåne vy från Västra Storgatan
Översiktsplanen för Åhus orsakade det längsta debatten i fullmäktige. Skol- och fritidsfrågor gav också orsak till några vändor i talarstolen. Ledamöterna fick under mötet dessutom veta mer om både Uman i Ukraina och om kommundirektör Charlotte Nygren-Bonnier.
Arbetet med att ändra översiktsplanen för Åhus har pågått sedan 2019. Ett mål har varit att stärka attraktiviteten långsiktigt genom att ha en hög kvalité på den fortsatta utbyggnaden. Det är viktigt att Åhus kulturhistoriska värden och höga naturvärden tas tillvara för att säkra Åhus som attraktiv livsmiljö och stärka Kristianstads kommun som en bra plats att bo och leva i.
Även skolfrågan och gång- och cykelvägar debatterades eftersom det i förslaget ingår 700-900 nya bostäder.
Partnerskap med Uman i Ukraina
I juni undertecknades ett partnerskapsavtal mellan Kristianstad och ukrainska Uman. Ukrainska Umans borgmästare Iryna Pletniova besökte då Kristianstad för att träffa kommunledningen och diskutera möjligheter till samverkan. Uman och Kristianstad ska främst samverka inom kultur-, besöksnärings och ungdomsfrågor, men också kring styrning, ledning och civilt försvar.
Ny finansieringsmodell för skolan och hälsosamma scheman
Motioner kring hälsosamma scheman och ny finansieringsmodell för skolan orsakade debatter, men styrets förslag gick igenom.
Medborgarcenter hjälper dig
Vi hanterar dina frågor om kommunens verksamheter och du kan besöka oss, ringa oss eller skriva. Oftast får du hjälp direkt, annars lotsar vi ditt ärende rätt.
- Telefon: 044-13 50 00
- Karta: Besök oss Länk till annan webbplats.