Världsunik Miró-samling av originalaffischer donerad till Kristianstads kommun
 Kommunstyrelsens ordförande Heléne Svensson fick ta emot den storslagna donationen av Miró-affischer. |
Kristianstads kommun har blivit ägare av en kulturskatt. Det är åhusläkaren Nils Tryding som donerat sin världsunika, kompletta samling av den katalanske konstnären Joan Mirós originalaffischer, 154 verk.
Nils Tryding blev frälst för Mirós affischkonst i mitten av 50-talet och började samla på originalaffischer 1958. Under tiden därefter har han på alla sätt försökt komma över Miróaffischer för att göra samlingen komplett. I sin ivriga jakt på originalaffischer har Nils Tryding rest världen runt där han besökt gallerier och tryckerier.
- För Joan Miró var affischerna ett sätt att verkligen nå ut till de breda folklagren, säger Nils Tryding. Han gjorde sin första affisch 1937 för att stödja den spanska republikens kamp mot fascismen. Och under åren fram till sin död 90 år gammal hann han med att skapa inte mindre än 154 affischer. Alla dessa har Nils Tryding i sin samling.
 | Donatorn Nils Tryding i den typiska katalanska luvan, med Miró-affischen för utställningen på Kristianstads museum 1973. Den affisch som nu blir symbol för den unika samlingen av Joan Miró-affischer. |
När Nils Tryding nu donerar sin samling till Kristianstads kommun så är det i samma folkliga anda som präglade Joan Miró, nämligen att nå ut till folket. Det är således ingen tillfällighet att han i donationsbrevet säger, att Miróaffischerna när de visas i Kristianstad skall kunna beskådan utan någon entréavgift.
Nils Tryding har ställt ut sin samling vid några få tillfällen tidigare. Första gången var sommaren 1973 på Kristianstads museum. Vid den tiden levde Miró fortfarande och självfallet gjorde han också affischen till den utställningen. Det var hans 76:e verk.
- Det är min förhoppning att just den affischen skall få bli den sammanhållande symbolen för den här samlingen, säger Nils Tryding.
Mirósamlingen har sedan visats i Malmö konstgall 1993 och i Kristianstads konsthall 2003, där samlingen för övrigt var helt komplett. I samband med Malmöutställningen producerades också ett praktfullt bokverk som beskriver samlingen av Joan Mirós affischer.
Nils Tryding säger, att han inte har svårt för att skiljas från sin unika affischsamling. Snarare är det ett uttryck för min önskan att göra den tillgänglig för många.
- Och, som Nils på sitt humoristiska sätt uttrycker det, jag är ju inte längre så ung och man kan ju inte ta konsten med sig i graven.
För Kristianstads kommun är donationen naturligtvis en stor och värdefull kulturhändelse och kommunstyrelsens ordförande Heléne Svensson sa vid överlämningsceremonien, att donationen kommer att få stor betydelse för Kristianstad.
- Mirós konst har kanske mer än de allra flesta, tilltalat den breda publiken. Inte minst var den en kamp för demokrati och människovärde. Och Miró ville verkligen nå ut till folket med sin konst. Att sedan donatorn nu fullföljer de tankarna i sin ambition att göra konsten tillgänglig för folket, är naturligtvis något som sporrar oss.
- Kommunen tar på sig ett stort ansvar och vi skall verkligen göra allt för att leva upp till de tankar som Nils Tryding har med sin donation.