Frågor och svar om skolmaten
Serveringen av lättmjölk och lättmargarin i Kristianstads kommuns skolor och förskolor har väckt en del frågor bland föräldrar. Här ger vi svar på några av dem.
Får mitt barn i sig tillräckligt med fett?
De nordiska näringsrekommendationerna NNR säger att 25-35% av energi bör komma från fett. Skolans och förskolans måltider, som alla är näringsberäknade, ligger på drygt 30% fett.
Riktigt små barn – under två år kan i vissa fall behöva extra fett, då kan det vara lämpligt att tillsätta en tesked olja eller flytande margarin till matportionen.
Hur mycket tillsatser finns i margarin?
Margarin tillverkas av främst vegetabiliska oljor och fetter, någon form av mjölk, salt (för smak och hållbarhet) lecitin (som emulgeringsmedel för att blanda olja och vatten), arom, samt A- och D-vitamin. All olja som används till livsmedel, som margarin (inklusive Bregott) och andra livsmedel, förädlas på samma sätt som den olja som säljs i butik (undantag jungfruolja oliv).
Sidansvarig: Eva Mårtensson
Publicerad: 2009-10-15 | Senast ändrad: 2009-10-15