Värnar om arbetsmiljön

På fika och lunchen pratar man inte om arbetet, många timmar på flexen är ingen merit och en stående punkt på personalmöten är promenader med diskussioner. På Prisma värnar man arbetsmiljön och de har fått kommunens Arbetsmiljöpris.

Ingrid Lindquist, Johan Burman och Anna Håkansson.

Ingrid Linquist, enhetschef, Johan Burman och Anna Håkansson, familjebehandlare på Prisma.

Prisma är en öppenvårdsgrupp inom barn- och ungdomsenheten på Arbete- och välfärdsförvaltningen.  Här jobbar 12 medarbetare som ger stöd och hjälp till familjer.  För enhetschefen Ingrid Lindquist är arbetsmiljön en viktig fråga:
– Medarbetarna är den viktigaste resursen vi har. Mår medarbetarna bra här på jobbet, mår de också bra hemma, säger hon.

Arbetsmiljöpristagare 2011

Prisma tilldelades 2011 Kristianstads kommuns Arbetsmiljöpris för att arbetsplatsen på ett tydligt sätt arbetar med det systematiska arbetsmiljöarbetet ur ett helhetsperspektiv. Vad är det de gör då som fungerar?
– Framför allt har vi en chef som är delaktig. Vi känner att hon tar sig tid att lyssna på oss och prata om vårt arbete, berättar Anna Håkansson som är familjebehandlare. I vårt arbete möter vi barn, unga och familjer som har det svårt och vi medarbetare måste också få tid till återhämtning.

Bemötande viktigt

Prisma har arbetat mycket med bemötande mot de människor som söker stöd och hjälp. Att få människor att känna sig välkomna och vara flexibla. Johan Burman som också är familjebehandlare, tror att detta ”smittar av sig”:
– Omsorgen vi känner för familjerna lär vi oss också att känna för varandra, säger han. Vi lär oss att ta tag i saker direkt.

Några av de konkreta saker som Ingrid Lindqvist prioriterat för sin personal är promenader:

– Vid varje personalmöte får medarbetarna en fråga att diskutera, till exempel hur vi ska svara på en skrivelse.

 

Promander prioriteras på Prisma

På Prisma prioriteras promenader.

Frågan diskuteras under en 30 minuter lång promenad. Efteråt känner sig alla uppfyllda och kreativa. Jag fick idén efter att ha läst om en annan verksamhet som gjorde så.

Chefen förebild

Under fika och lunch är det inte tillåtet att prata om arbetet. Gruppen pratar mycket om att inte ha för många timmar över på flexen, att gå hem i tid och lämna arbetet bakom sig.
– Jag måste vara en förebild och inte sitta kvar på jobbet på kvällarna eller kontakta personalen efter jobbet, säger Ingrid.

25 000 kronor till personalen

Sen Prisma fick priset strax före jul har det hängt ett papper på dörren till personalrummet där medarbetarna kan skriva upp förslag på vad gruppen ska göra med prissumman, 25 000 kronor.  Listan är fylld med idéer, allt ifrån inköp av vattenkaraffer till besöksrummet till studiebesök på barnhem i någon av Baltländerna.
–Vi har fått in många vilda idéer, säger Anna Håkansson. Vi vill använda prissumman till att hitta nya verktyg i arbetet och det är också viktigt att vi känner att vi utvecklas både som grupp och enskilda.